Çelik Kapı Bakımı

Çelik Kapımıza ve üzerinde çalışan çalışan mekanizmalara sık olmasada belirli aralıklarla bakım yapmak zorundayız. Bu bakım prosesleri basit birkaç maddeden oluşmaktadır.

Çelik Kapıda Menteşe Bakımı: Kapıların üzerinde sürekli hareket ettiği menteşeler, çelik kapıların tüm ağırlığını taşıyan önemli mekanizmalardır. Sürtünme prensibine göre çalışan çelik kapı menteşeleri, en az yılda bir defa ince makina yağı ile, yağ deliklerinden yağlanmalıdır. Uzun süre yağlanmayan çelik kapı menteşelerinde gıcırtı sesleri oluşabilir.

Çelik Kapıda Kilit Bakımı: Kilitlerde belirli aralıklarda, minimal düzeyde yapılabilir. Kapı ve kilit yatay durduğu için bu işlem biraz zordur. Anahtarınızı yağa batırıp, kilit yuvasına bir kaç defa sokup çıkararak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Mobilyalı Çelik Kapıda Mobilya Bakımı: Evinizde bulunan diğer mobilyalar için kullandığınız, ahşap temizleme malzemeleri ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İçeriğinde kostik bulunduran asit bazlı ağır kimyasal temizleyiciler kullanmayınız.