Çelik Kapı ve Güvenlik

Çelik kapı bir güvenlik önlemidir. İyi bir çelik kapı güvenliği yüksek olandır. Peki bunu nasıl anlayabilir siniz? Öncelikle dikkat etmeniz gereken çelik kapının üretim şekli yani ölçüye göre mi üretiliyor, yoksa hazır üretilip ölçüye göre mi dönüştürülüyor. İkisi birbirinden oldukça farklıdır. Tabi ki tercihiniz ölçüye göre üretilen olmalıdır. Çünkü Ölçüye göre üretilen çelik kapı montajında duvarda boşluk kalmaz. Buda hırsızların kilide uygulayacakları hamleleri engeller.
İkinci dikkat gerektiren özellik kapının içerisindeki çelik malzemedir. Kapının içerisinde ne kadar çelik kullanıldığını ve genel içeriğini bilemezsiniz. Çünkü kapıların dış yüzeyinde boya ya da kaplama vardır. Bunu anlamanın tek yoluda ,alacağınız kapının TSE standartlarına uygun olup olmadığını bilmektir. Aslında sadece TSE belgesi olup olmadığını bilmeniz kapınızın güvenlik konusunda yeterli seviyede olduğunu kanıtlar. Çünkü bu belge alınırken sizin kapıda aklınıza gelemeyecek bir çok işlem yapılır. Kapıların içeriğine sizin gözünüzle bakılır. Sizin ihtiyaçlarınız ve güvenliğinize göre standartlar belirlenir. Her kapının içerisinde uygulanacak malzeme bellidir. Fakat bazı üretici firmalar bunu göz ardı eder. Buda insanların can ve mal güvenliğinde tehlikeye sebep olur. Standartlarına uygun üretilmeyen kapı güvenlik açısından en riskli kapıdır.Yani kapı alırken önceliğiniz fiyatı değil günümüz koşullarındaki güvenliği ve üretim şekli olmalıdır.

Çelik kapılar güvenliğimizi koruduğu gibi bir bakıma sağlığımızı da korumaktadır. Eskiden her evde bulunan hatta hala bazı eski evlerde bulunmakta olan tahta kapılar soğuğu ne kadar kesebilir ki? Apartmanlarımızdan gelen soğuk tahta kapılı evlerde evimizin içine kadar girip kendini hissettirir. Oysaki çelik kapılar da durum böyle değildir. Görünüşünün asaleti ve güzelliğinin yanında can ve mal güvenliğimizi sağlaması en önemli yönüdür. Ülke olarak yaşadığımız büyük bir sıkıntı olan hırsızlık, hemen hemen herkesin bir defa da olsa başına gelmiş olan üzücü ve bir o kadar da hasar bırakan bir olaydır. Psikolojimizi oldukça derinden etkiler, özellikle evimizde otururken yada uyku halindeyken hiç tanımadığımız bir insanla kendi evimizin içinde karşılaşmak kolay bir durum değildir. Maddi olarak bıraktığı sıkıntı ve zarar da bunun üstüne eklenince, yaşam boyu unutulması güç bir durum halini alır. Bu nedenle maddi imkanlarımızı da göz önünde bulundurarak kendimize uygun olan bir çelik kapıyı tercih etmeliyiz.Taş Çelik Kapı olarak her zaman güvenliğinizi göz önüne bulundurarak ürettiğimiz kapılarda ekstra bir güvenlik olarak patenti bize ait olan çelik pimi de sizlere önermekteyiz.Bunun dışında çelik kapı barellerinde kullandığımız vidalar keski vb ürünlerle kesilmeye, kırılmaya karşı dirençli olup sizler için artı bir güvenlik sağlamaktadır. Tabi ki çelik kapı taktırmak güvenliğimiz için yeterli bir husus değildir.Çelik kapı taktırdıktan sonra kendi üzerimize düşen görevleri de iyi bilmeliyiz.Örneğin evimizde otururken kapımızı kilitlemediğimiz taktirde çelik kapı taktırmış olmamız hiçbir işe yaramaz.Kapılarımızı her daim kilitli tutmalıyız.Çelik kapı kullanımının bilincine varmalı ve kendi önlemlerimizi de ihmal etmemeliyiz.
yukarıda bahsettiğimiz çelik pimin işleyiş sistemi için ;