Sektörel Analiz ve Taş Çelik Kapı

Çelik kapı sektörü, şehirleşmenin getirdiği sorunlarla birlikte, 1985 li yıllarda başlamıştır. İ zmit profili denilen kalın bükme profillerden yapılan ilk çelik kapılar tamamı ile metal aksamdan oluşmaktaydı. İ çerisi lambiri saclarla döşenen çelik kapılar, oldukca sağlam ve bir okadar da ağırdı. Binalarda estetik ve görünüm kavramlarının daire içi değişim çalışmalarının da ön plana çıkması sonucu tüketicilerin mobilya görünümlü çelik kapıların iç ve dış mobilya görünümüne yönelmesiyle 1995 li yıllardan itibaren mobilya görünümlü çelik kapılar imal edilmeye başlanmıştır.

Kilit teknolojisinde yaşanan gelişmelere paralel, daha güvenli ve kolay kullanıma yönelik çalışmalar yapılmıştır. Parmak okuyuculu çelik kapı sistemleri, uzaktan kumandalı çelik kapılar, 2000 li yıllarda çelik kapıların standart ve opsiyonel özellikleri olmuştur.
Olgunluk dönemini 2000 li yıllarda yaşayan çelik kapı sektörü, sektöre yönelik uluslararası kapı fuarı (door fair) gibi organizasyonlarında gelişimi ile etkileşimli bir hal alarak gelişmesini ve büyümesini sürdürmüştür.

Sektörel tüm bu gelişmeleri yakından takip eden Taş Çelik Kapı, Türkiyenin ilk kapı imalatcılarından birisidir. Yukarıda anlattığımız gelişmeleri yakından takip eden ve yönlendiren pozisyondadır.